My si musíme ještě počkat! Indie uznala Indie třetí pohlaví

Patnáctého dubna uznal Nejvyšší soud Indie transgenderové lidi jako třetí pohlaví. Tím tento soud vydal zlomové rozhodnutí v oblasti tamní rovnosti lidí a jejich práv. Transsexuálové se dočkali označení jako třetí pohlaví na svých oficiálních dokumentech.

Dříve se museli vymezovat buď jako ženy, nebo muži, což mnohým přinášelo potíže a diskvalifikovalo je to nejen v běžném společenském životě, ale také třeba v zaměstnání. Mnozí transgender muži mají dosud dveře do firem zavřené a přivydělávají si tancem a zpěvem při svatbách a porodech, jiným zbývá jen prostituce či žebrota. Rozhodnutí soudu z nich sejmulo cejch deklasovaných lidí.

Podle odhadů žijí v Indii tři miliony příslušníků třetího pohlaví. Soud konstatoval, že je na rozhodnutí každého zvolit si tuto sexuální příslušnost, pokud se nepovažuje ani za ženu, ani za muže.

„Transsexuálové jsou občany této země a mají právo na vzdělání, jakož i na požívání všech ostatních práv,“ řekl K. S. Radhakrishnan. V zemi zatím registrovali 28 tisíc voličů, kteří se přihlásili ke třetímu pohlaví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>