Negativní emoce může ve vztahu zakrývat líbání a objímání

Projevování citů a milostné projevy chování nemusejí vždy jen vyjadřovat hluboké city. Někdy slouží také jako maskovací mechanismus, když partner uvnitř sebe vnímá vůči svému protějšku negativní emoce. Maskování je však podle psychologů z Chicaga běžné, přirozené a má pozitivní vliv na udržení vztahu.

Klamné projevování citů a náklonnosti znamená, že se člověk rozhodne vyjádřit takové milostné emoce, které v tu chvíli vlastně necítí.

Podle docenta psychologie Seana Horana z DePaul University v Chicagu zamilovaná dvojice projevuje takové klamné city v průměru třikrát týdně. Zakrývá jimi negativní pocity namířené vůči partnerovi.

„Páry používají falešné city, protože se cítí negativně vůči partnerovi a chtějí si uchovat původní tvář, nechtějí zostudit svého partnera nebo se chtějí vyhnout situaci, která by způsobila problémy ve vztahu,“ tvrdí docent Horan.

Zakrývání většinou funguje naopak. Člověk říká pravý opak, než co cítí. Jindy vyjadřuje silnou emoci líbáním a hlazením, aby zakryl nepříjemné pocity z partnera.

„Používání citů a projevů náklonnosti při lhaní je pravidelnou aktivitou v láskyplných vztazích, a většině lidí to nevadí. Ve skutečnosti tyto klamné city pomáhají udržovat vztah,“ dodává Horan.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>