Virus HIV se rozšířil na člověka z goril!

muž tělo hrub sexy gay

Nové výzkumy o původu viru HIV dokazují, že o tomto původci choroby AIDS stále víme málo. A přepsány budou zřejmě i učebnice, v nichž se píše o vzniku tohoto zabijáka. Virus HIV totiž zřejmě nepřešel na člověka jen z šimpanzů, ale podle všeho také z goril. A je jakýmsi pomyslným „trestem“ za to, že jsme naše blízké příbuzné lovili a zabíjeli.

Dosud se uvažovalo, že k první nákaze virem HIV došlo zřejmě v roce 1908 v Kamerunu. Měl se nakazit lovec, který zabil infikovaného šimpanze. Ten pak přenesl virus pohlavní cestou na další lidi a HIV se pomalu začal šířit. Nejdříve v Kamerunu a Kongu, později do celého světa. V roce 1984 pak lékaři poprvé psali o chorobě AIDS.

Dnes se ale mezi odborníky píše hlavně o viru SIV (opičí verzi HIV), který přeskočil z šimpanze na člověka v Kamerunu. Tam ale jiný kmen SIV přeskočil na člověka také z goril. A dal vzniknout některým liniím tohoto viru.

Virus HIV-1 v liniích O a P pochází zřejmě od nížinných goril. Linie M a N zase od šimpanzů z jižního Kamerunu. Linie M vedla k pandemii AIDS a způsobila onemocnění u čtyřiceti milionů lidí na celém světě. Linie N a P byly nalezeny jen u několika málo jedinců v Kamerunu. Linie O není tak rozšířená a hojná jako linie M, nicméně v západní Africe infikovala určitě sto tisíc lidí.

„Dvě z linií viru u goril byly určitě blízce příbuzné liniím O a P viru HIV-1. Tohle nám jasně říká, že tyto linie viru pocházejí od nížinných goril na západě Kamerunu,“ tvrdí profesorka Beatrice Hahnová z Pensylvánské univerzity.

Lidé se podle všeho nakazili od šimpanzů a goril při lovu a porcování. Krev nakažených zvířat pronikla do otevřených ran lovců a zpracovatelů masa těchto zvířat.

HIV označuje human immunodeficiency virus – virus lidské imunitní nedostatečnosti.
SIV označuje simian immunodeficiency virus – virus opičí imunitní nedostatečnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>